10 C
Brno
Středa, 30 dubna, 2025

Mediace se využívá při řešení sporů o péči o děti

V některých případech rodiče nedokážou najít společnou...

Získejte profesní náskok s online studiem MBA na Business Institutu

Pro vedoucí zaměstnance je klíčové neustále rozvíjet...

Nové limity a změny v DPP od roku 2025

Od roku 2025 dochází k dalším změnám u...

Přehled daňových termínů. Co je třeba stihnout?

Termíny pro podání daňového přiznání se blíží a s nimi i povinnost placení daně nebo oznámení osvobozených příjmů. Pozor na změnu povinnosti pro OSVČ, která se týká předepsané elektronické komunikace s ČSSZ. Jaká platí pravidla a jaké jsou povinnosti?

Termíny pro daňová přiznání

Termíny pro podání daňového přiznání a s ním souvisejících přehledů se blíží. Zároveň je třeba oznámit případnou výši osvobozených příjmů.

V základní lhůtě stále platí, že daňové přiznání se podává k 1. dubnu. Prodloužení lhůty a zvýhodnění platí pro ty, kteří se rozhodnou podat daňové přiznání elektronicky. Získávají o měsíc déle, do prvního pracovního dne v květnu. Letošní podání daňového přiznání elektronickou cestou je třeba odeslat od 2. května 2025. Pro ty, kterým daňové přiznání chystá daňový poradce, platí termín do 1. července.

Elektronické zaslání daňového přiznání

Elektronické podání je takové, které je finančnímu úřadu doručeno přímo ve formátu XML a je možné jej importovat do systému se kterým finanční úřad pracuje. Nejedná se tedy o různé podoby vytisknutých a naskenovaných formulářů, ale o vyplněný formulář přes průvodce zpracovaného finanční správou. K průvodci se přistupuje přes portál MoJe daně (moderní a jednoduché) a s ověřením identity vstoupí uživatel do daňové informační schránky (DIS+).

Průvodce uživatele vede vyplněním formuláře a průběžně ho upozorňuje na chyby, které se ve formuláři mohou objevit. Jakmile je formulář a příslušné přílohy vyplněn, odesílá se prostřednictvím dané aplikace. Také je možné si formulář stáhnout a zaslat jej prostřednictvím datové schránky nebo emailem s uznávaným elektronickým podpisem.

Povinná elektronická podání

Podnikající fyzické osoby (OSVČ) mají zřízenou datovou schránku ze zákona a jsou také povinni podat daňové přiznání elektronicky. V některých případech je možné uplatnit úroky z půjčky pro podnikatele jako odčitatelnou položku.

Daň z příjmů je třeba zaplatit do termínu podání daňového přiznání. Ti, kteří nechávají daňové přiznání na poslední den lhůty tedy zároveň uhradí případný nedoplatek na dani. Jestliže podáte přiznání elektronicky mezi 2. 4. a 2. 5. pak je termín zaplacení nedoplatků stanoven na 2. května 2025. Pozor na lhůty připisování plateb jednotlivých bank. Platba daně už musí být 2. května připsána na účtu finančního úřadu.

Na vrácení přeplatku na dani má úřad 30 dní, ovšem zpravidla jsou přeplatky zasílány dříve.

Osvobozené příjmy nad pět milionů

Příjmy, které jsou od daně osvobozeny, se do daňového přiznání neuvádí. Ovšem příjem (jednotlivý, z každé transakce) nad 5 milionů je třeba finančnímu úřadu oznámit. Není třeba oznamovat příjmy, které vznikají z titulu kupních smluv při prodeji nemovitostí, k těm má finanční úřad přístup. Zpravidla se tedy jedná o nemovitosti získané dědictvím nebo darem. Platí stejný termín pro oznámení osvobozených příjmů jako pro podání daňového přiznání.

Přehledy pro pojišťovny

Jakmile je podáno daňové přiznání, začíná se počítat lhůta pro podání přehledů na sociální a zdravotní pojištění. Pokud je daňové přiznání podáno 1. dubna, přehledy musí být odevzdány do 2. května. Pro elektronická podání mezi 2. dubnem a 2. květnem platí lhůta pro podání přehledů do 2. června.

Povinnost elektronické komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení mají ti, kteří mají ze zákona zřízenou datovou schránku. Pro veškerou komunikaci je zpřístupněn ePortál ČSSZ.

Reviews

Další články autora